Kilka lat temu ze strony władz usłyszeliśmy o przełomowej inwestycji na osiedlu dawnego Towarzystwa Akcyjnego Zawiercie wartej kilkanaście milionów złotych. Mamy 2017 rok a sprawa ucichła. Co dalej z remontem?
Pod koniec 2013 roku Zawiercie obiegła informacja o tym, że udało się pozyskać 25 milionów w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych na kompleksową rewitalizację zabytkowego osiedla dawnego TAZ-u. Słyszeliśmy zapewnienia ze strony władz, że inwestycja może ruszyć na przełomie 2015 i 2016 roku. Plany były duże. Mówiło się nawet o zawierciańskim "małym Nikiszowcu". Łącznie remont miały przejść niemal wszystkie budynki w okolicach ulic Niedziałkowskiego i Westerplatte.
Po sporym okresie czasu, który upłynął od tych deklaracji, sprawa wygląda nieco inaczej. Rewitalizacja osiedla TAZ będzie, ale nie w takiej skali jak zapowiadano.
- Przedłużający się termin rozpoczęcia jakichkolwiek prac w ramach ZIT spowodowany jest dużym opóźnieniem w Urzędzie Marszałkowskim. Dotyczy to zarówno terminów naboru na poszczególne konkursy, jak również długotrwałej procedurze oceny złożonych wniosków. - tłumaczy Łukasz Czop, rzecznik Urzędu Miejskiego.
Pewna jest przebudowa jednego budynku położonego przy ulicy Niedziałkowskiego. Po remoncie powstanie tam Centrum Usług Społecznych, a także mieszkania wspomagane i chronione. Całkowita wartość projektu wynosi 2 736 177 zł, a dofinansowanie 2 325 750 zł.
- Wniosek Gminy Zawiercie na dofinansowanie zadania
„Rewitalizacja zdegradowanego budynku na osiedlu TAZ w Zawierciu w celu
adaptacji na mieszkania wspomagane i chronione” został złożony 30
listopada 2015 r., a umowa o dofinansowanie została zawarta z Urzędem
Marszałkowskim dopiero w listopadzie 2016 r. Rok trwały procedury.
Obecnie przygotowujemy przetarg na wybór wykonawcy robót i zgodnie z
umową o dofinansowanie zakończenie prac nastąpi w czerwcu 2018 roku.
- zapowiada rzecznik.
Co z pozostałymi budynkami mieszkalnymi? Sprawa wydaje się dosyć odległa. Na pierwszy ogień pójdzie budynek dawnej łaźni przy ulicy Bohaterów Westerplatte 2. Według wcześniejszych zapowiedzi planowane w tym miejscu było miejskie muzeum. Czy tak się stanie? Nadal nie wiadomo.
- W marcu 2017 r. będziemy składać wniosek o dofinansowanie budynku dawnej "łaźni" przy ul. Westerplatte, natomiast na dalsze budynki, czyli: Niedziałkowskiego 1 i Niedziałkowskiego 22 oraz Westerplatte 4, wnioski będziemy składać w grudniu 2017 r. - mówi Łukasz Czop.