Jak wygląda kwestia bezpieczeństwa w naszym mieście? Czy mieszkańcy mogą spać spokojnie? Policja przygotowała szczegółowy raport.
Jak pokazują statystyki, z roku na rok sytuacja się poprawia. Ogólna tendencja jest spadkowa. W 2016 roku w powiecie zawierciańskim doszło do 1743 przestępstw ogółem. Dla porównania w 2015 roku liczba ta wyniosła 2115, a w 2014 roku 2608. W ubiegłym roku policji udało się osiągnąć najwyższy wskaźnik wykrywalności przestępstw, który wynosi 78,9 %.
W 2016 roku doszło do jednego zabójstwa i trzech gwałtów. Stwierdzono 1147 przestępstw kryminalnych, 21 rozbojów, 22 bójek oraz 38 przestępstw, wskutek których miało miejsce uszkodzenie ciała. Zawierciańscy policjanci w ubiegłym roku wykryli 117 przestępstw narkotycznych, zatrzymali 84 podejrzanych i zabezpieczyli łącznie ponad 10 kg środków odurzających. Ze statystyk wynika również, że w 2016 roku dopuszczono się 119 kradzieży z włamaniem, 260 kradzieży mienia i skradziono 18 samochodów.
Niewielkie zmiany w porównaniu z poprzednimi latami obserwujemy w zdarzeniach drogowych. W 2016 roku doszło do 69 wypadków w tym 10 ze skutkiem śmiertelnym. Dla porównania w 2015 roku było ich 71 w tym 12 ze skutkiem śmiertelnym. Na drogach powiatu zawierciańskiego zginęło 10 osób, a 91 zostało rannych. Tendencję wzrostową obserwujemy w ilości kolizji drogowych. W 2016 było ich aż 959 i jest to najwyższa liczba w ciągu ostatnich kilku lat.
- Stan bezpieczeństwa w znaczący sposób zależy od świadomości i postaw samych mieszkańców. Od lat promujemy i zachęcamy społeczność lokalną do przekazywania informacji i reagowania na wszelkie przejawy łamania prawa w ramach akcji "Nie reagujesz - akceptujesz". Często również prosimy mieszkańców o pomoc w ustaleniu miejsca przebywania osoby poszukiwanej lub ustaleniu lub identyfikacji sprawców przestępstw i wykroczeń. - mówi nadkom. Andrzej Świeboda, Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu.
Każdy może pomóc zawierciańskiej policji. Na stronie KPP znajdziemy szczegółowe i bieżące informacje na temat podejmowanych działań. Ponadto od pewnego czasu funkcjonuje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Mieszkańcy mogą zgłaszać tam m.in informacje o nieprawidłowym parkowaniu czy też spożywaniu alkoholu w miejscach niedozwolonych.
XDDDDDDDDDDDDDDDDD
OdpowiedzUsuń