Samo podjęcie decyzji o zainstalowaniu systemu monitoringu składającego się z kamer wewnętrznych czy zewnętrznych nie wystarczy. Do wyboru odpowiedniego sprzętu trzeba się dobrze przygotować, biorąc pod uwagę kilka aspektów technicznych, logistycznych i organizacyjnych obiektu. Warto również odpowiedzieć sobie na pytanie, jak zaawansowanego systemu potrzebujemy i jakie funkcje ma spełniać idealny monitoring budynków.
Specjaliści z dziedziny ochrony osób i mienia koncentrują się przede wszystkim na dopasowaniu systemu zabezpieczeń do rodzaju chronionego obiektu, jego powierzchni, struktury organizacji, rozmieszczenia oraz oświetlenia. Odpowiednio zsynchronizowany system jest bowiem w stanie nie tylko zniechęcić włamywacza, ale także przekazać dedykowanym jednostkom informację o próbie dokonania przestępstwa, a tym samym sprowokować szybką interwencję firmy ochroniarskiej.
Techniczna strona bezpieczeństwa
Parametry techniczne sprzętu do monitoringu i zabezpieczenia nieruchomości powinny zostać starannie przeanalizowane pod kątem potrzeb. Aby było to możliwe, należy precyzyjnie zdefiniować wymogi wobec systemu, a także budżet przeznaczony na sfinansowanie przedsięwzięcia. Inne będą oczekiwania wobec monitoringu przemysłowego zainstalowanego w halach czy biurach, a inne wobec budynków mieszkalnych.
Dobry monitoring budynków powinien spełniać swoje naczelne zadanie, czyli zapewniać bezpieczeństwo. A ponadto:
- składać się z kompatybilnych elementów wysokiej jakości – kamera i obiektyw, rejestrator oraz elementy łączące powinny cechować się dobrymi parametrami, aby nawet przy gorszych warunkach atmosferycznych czy oświetleniowych rejestrować przejrzyste nagrania
- działać zniechęcająco na potencjalnych włamywaczy lub wandali, którzy poprzez próbę wtargnięcia na teren przedsiębiorstwa mogliby dopuścić się zniszczenia mienia, narażając firmę na duże straty finansowe
- obejmować swoim zasięgiem nie tylko obszar zewnętrzny, ale również pomieszczenia wewnątrz budynków, z poszanowaniem praw i prywatności pracowników
- pomagać w kontrolowaniu pracy wykonywanej przez osoby zatrudnione na danym stanowisku pracy – ze szczególnym uwzględnieniem terminowości, efektywności i jakości.
Dobry monitoring budynków kluczem do sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa
Tylko kompleksowe i profesjonalne podejście do tematu bezpieczeństwa w sferze prywatnej czy biznesowej może zaowocować stworzeniem systemu monitoringu, który spełni swoją rolę. Inwestycja w inteligentny system zabezpieczeń jest obecnie normą. Nie podlega zatem wątpliwości fakt, że korzyści płynące z jego posiadania znacząco przewyższają koszty poniesione z tytułu zakupu czy eksploatacji.
Większość pracowników firm, w których zamontowano kamery przemysłowe, deklaruje wzrost poziomu poczucia bezpieczeństwa. Nie inaczej sytuacja wygląda w domach prywatnych tysięcy Polaków, którzy w poszukiwaniu spokoju i sposobów ochrony przed włamywaczami zdecydowali się na monitoring budynków mieszkalnych.
artykuł sponsorowany
0 komentarze:
Prześlij komentarz