Między 30 października a 7 grudnia uczniowie z Szkoły Podstawowej nr 1 w Zawierciu wezmą udział w warsztatach w ramach "Szkoły Dialogu" - programu edukacyjnego fundacji Forum Dialogu.
Szkoła Dialogu to program realizowany od 2008 roku, którego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce. Oparty jest on na przekonaniu, że wiedza, zrozumienie i dialog to klucz do przełamywania barier. W 2012 roku pierwsza zawierciańska szkoła wzięła udział w projekcie - był to Zespół Szkół im. X. Dunikowskiego. Teraz czas na SP1 w Zawierciu.
Podczas czterech warsztatów uczniowie "jedynki" poznają szereg zagadnień związanych z kulturą i tradycją żydowską, a następnie pod opieką trenerów Forum przygotują trasę spaceru upamiętniającego przedwojenną historię ludności żydowskiej z Zawiercia. Efekty tej pracy zaprezentują mieszkańcom miasta podczas wycieczki finałowej.
Jak czytamy na stronie programu: "Zawiercie to jedno z takich miejsc, w których Szkoła Dialogu jest po prostu potrzebna. Pod
koniec XIX wieku Zawiercie było w jednej piątej zamieszkane przez
Żydów. Byli oni właścicielami sklepów, warsztatów rzemieślniczych,
fabryk, banków. W 1940 roku, po wkroczeniu Niemców do miasta, Żydów z
Zawiercia i okolic zamknięto w getcie. Na przełomie roku 1941 i 1942
założono tam fabrykę produkującą mundury lotnicze, a do pracy w niej
zmuszono ponad 4 tysięcy Żydów. Podczas dwóch likwidacji
zawierciańskiego getta – w 1942 i 1943 roku – około 6–7 tysięcy Żydów
wysłano do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau".
Bardzo fajny pomysł. Jestem tego zdania że każde pokolenie powinno poznawać historię starszych pokoleń.
OdpowiedzUsuń