W środę 21 marca w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego odbyła się druga sesja Młodzieżowej Rady Miasta Zawiercie.
Na początku posiedzenia radni otrzymali legitymacje. Następnie wystąpił Krzysztof Pałka ze stowarzyszenia Zawierciańska Inicjatywa Narodowa, który złożył podziękowania za pomoc we współorganizacji biegu Tropem Wilczym. Po tym radny Jakub Kosoń zaprezentował szczegóły projektu "Wieczory Młodych Talentów", a także dalsze plany rady. Później, na mównicy pojawił się kolejny zaproszony gość - instruktorka zumby, Aneta Woś. Powiedziała o współpracy z Młodzieżową Radą Miasta m.in. przy charytatywnym maratonie zumby dla Gabrysi Szczepary, który odbędzie się w czerwcu.
Kolejnym punktem posiedzenia był temat powstania szkoły muzycznej w mieście. Młodzieżowa Rada wydała opinię na temat petycji w sprawie utworzenia Publicznej Szkoły Muzycznej w Zawierciu.
- Zawierciańska młodzież powinna mieć możliwość kształcenia się w Publicznej Szkole Muzycznej, której powstanie w ubiegłym roku zapowiadał prezydent Witold Grim. Ta petycja wskazuje na szczególne zainteresowanie tą sprawą mieszkańców Zawiercia. Apelujemy więc do władz miasta o utworzenie takiej placówki. Jako Młodzieżowa Rada Miasta popieramy tę petycję - mówił Miłosz Łągiewka, członek Młodzieżowej Rady Miasta Zawiercie.
Następnie młodzieżowi radni przeszli do interpelacji i zapytań. Przewodniczący Dominik Janus podziękował władzom miasta za zwrócenie uwagi na zły stan szatni na basenie przy Szkole Podstawowej nr 3. Jak powiedział, jego zdaniem jest to sprawa priorytetowa, którą trzeba szybko rozwiązać. Pytał także o sprawę konsultacji społecznych nad projektem budżetu obywatelskiego, o którym młodzi radni mówili już na pierwszej sesji.
Głos zabrała też Paula Sobota. W imieniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Zawierciu prosiła o interwencję w sprawie rozkładu jazdy zawierciańskiej komunikacji miejskiej. Obecnie autobus linii nr 3 odjeżdża z przystanku przy tej szkole o godzinie 14. Lekcje w placówce trwają natomiast do 14:05. Radna prosiła też o możliwość przejazdu autobusu linii nr 2 przez ulicę 11 Listopada. Uczniowie dojeżdżający do szkoły z Poręby muszą wysiąść na przystanku Stary Rynek i resztę drogi przejść pieszo. Z tego powodu spóźniają się na lekcje.
Paweł Dziurski pytał z jakiego powodu majówka w tym roku organizowana będzie w Zawierciu-Kromołowie. Prosił o informację dlaczego wydarzenie będzie trwało tylko jeden dzień.
Paweł Kwiecień poruszył natomiast temat wykonawców na Dni Zawiercia. Zaproponował też, aby rozważyć zorganizowanie jednodniowego wydarzenia, podczas którego wystąpiłoby kilku wykonawców disco-polo.
Miłosz Łągiewka mówił o potrzebie remontu lub rozbudowy istniejącego skateparku przy ul. Wierzbowej. Powiedział, że budowa toru do jazdy na rolkach przy ul. Sienkiewicza, którą planuje urząd, nie rozwiąże problemu skateparku, który od lat jest zaniedbany.
Na interpelacje młodych radnych odpowiadali obecni na posiedzeniu: Zastępca Prezydenta Miasta ds. społecznych Teresa Mucha-Popiel, rzecznik urzędu Marcin Wojciechowski, przewodniczący Rady Miasta Paweł Kaziród oraz radny Leopold Stawarz. Goście odpowiadali na bieżąco, a część odpowiedzi młodzieżowi radni uzyskają na piśmie.
W temacie szkoły muzycznej wypowiedział się rzecznik Marcin Wojciechowski, a także radny Leopold Stawarz. Powiedzieli, że miasto czyni starania, aby Publiczna Szkoła Muzyczna powstała, ale to nie takie proste oraz że to wymaga czasu. Teresa Mucha-Popiel powiedziała, że sugestie
dotyczące rozkładu jazdy komunikacji przekaże do ZKM. Odniosła się
także do interpelacji Pawła Dziurskiego i stwierdziła, że plany związane
z majówką nie są jeszcze przesądzone. Wiceprezydent zaprzeczyła też, że majówka będzie trwała jeden dzień. Dodała tez, że urząd przemyśli pomysł organizacji imprezy disco polo. Jak mówiła Teresa Mucha-Popiel, rozbudowa skateparku przy
ulicy Wierzbowej nie może dojść do skutki, ponieważ mieszkańcy okolicznych bloków nie wyrazili na to zgody.
fot. P. Musialska