Czy referendum w Zawierciu okaże się wielką klapą? Wojewoda Śląski zakwestionował legalność jednego z trzech pytań. Spotkania informacyjne nie cieszą się natomiast dużym zainteresowaniem.
Referendum lokalne w Zawierciu ma odbyć się w niedzielę, 17 czerwca i ma dotyczyć trzech kwestii. Mieszkańcy mają odpowiedzieć na trzy pytania: Czy jesteś za lokalizacją na terenie
Zawiercia kopalni rud cynku i ołowiu? Czy jesteś za dofinansowywaniem z
budżetu Gminy Zawiercie zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego? Czy
jesteś za wprowadzeniem
bezpłatnego publicznego autobusowego transportu zbiorowego na terenie
Gminy Zawiercie dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia?
Jak dowiedzieliśmy się 5 czerwca, Wydział Nadzoru Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach wszczął postępowanie nadzorcze w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały Nr LV/515/18 Rady Miejskiej w Zawierciu z dnia 30 kwietnia 2018 roku w sprawie przeprowadzenia referendum.
- "Referendum lokalne nie może prowadzić do rozstrzygnięć sprzecznych z prawem. Należy mieć na uwadze, że przepis art. 65 ustawy o referendum lokalnym nakłada na właściwy organ jednostki samorządu terytorialnego obowiązek niezwłocznego podjęcia czynności w celu realizacji rozstrzygającego wyniku referendum. Referendum zatem nie może być zorganizowane, gdy rozstrzygający wynik byłby nie do pogodzenia z powszechnie obowiązującym prawem, jak i wtedy gdy samo poddanie określonej sprawy trybowi referendum naruszyłoby prawo, ponieważ dla tego rodzaju sprawy prawo przewiduje inną, obowiązkową procedurę" - czytamy w uzasadnieniu zawiadomienia wydanego w dniu 5 czerwca.
- "Referendum lokalne nie może prowadzić do rozstrzygnięć sprzecznych z prawem. Należy mieć na uwadze, że przepis art. 65 ustawy o referendum lokalnym nakłada na właściwy organ jednostki samorządu terytorialnego obowiązek niezwłocznego podjęcia czynności w celu realizacji rozstrzygającego wyniku referendum. Referendum zatem nie może być zorganizowane, gdy rozstrzygający wynik byłby nie do pogodzenia z powszechnie obowiązującym prawem, jak i wtedy gdy samo poddanie określonej sprawy trybowi referendum naruszyłoby prawo, ponieważ dla tego rodzaju sprawy prawo przewiduje inną, obowiązkową procedurę" - czytamy w uzasadnieniu zawiadomienia wydanego w dniu 5 czerwca.
Do piątku 8 czerwca gmina ma czas żeby przesłać wyjaśnienia i ustosunkować się do tego powiadomienia, które wydał Wojewoda. Dziś, 7 czerwca, przewodniczący Rady Miejskiej w Zawierciu, Paweł Kaziród, wydał oświadczenie w tej sprawie.
- "Stwierdzam, że inicjatorzy referendum lokalnego przygotowując projekt uchwały zbadali otoczenie prawne i w tym zakresie ustalono, że w Polsce na na przestrzeni ostatnich 10 lat, podobne lub takie same referenda odbyły się w czterech województwach, łącznie w 10 gminach. Wojewodowie: Zachodniopomorski, Lubuski, Dolnośląski i Wielkopolski nie mieli wątpliwości, że społeczności lokalne mają prawo wyrażania opinii w tak ważnych sprawach jak budowa kopalni na terenie ich gmin. Ewentualne unieważnienie uchwały przez Wojewodę Śląskiego, stworzy coś na kształt lex silesia, czyli uzna, że na terenie naszego województwa prawo obowiązuje, ale w innym brzmieniu niż na terenie reszty naszego kraju." - czytamy w oświadczeniu przewodniczącego.
- "Kwestia lokalizacji kopalni rud cynku i ołowiu na terenie Zawiercia jest najistotniejszą kwestią przed którą stoi wspólnota samorządowa Zawiercia na przestrzeni ostatnich kilku lat i przesądzi o kierunku rozwoju miasta na najbliższe kilkadziesiąt lat. Następne pokolenia mogą nam tego nigdy nie wybaczyć, że decyzje w tak ważnej sprawie podjęto bez wysłuchania obywateli.Dlaczego mieszkańcy Zawiercia mają być pozbawieni prawa do wypowiedzenia się w tak ważnej sprawie ?Nie znajduję na to pytanie żadnej odpowiedzi zarówno w sferze prawnej jak i politycznej (...)" - czytamy dalej.
Od początku tygodnia w różnych osiedlach i sołectwach Zawiercia odbywają się spotkania informacyjne dotyczące referendum. Frekwencja na nich jest bardzo niska - przychodzi kilkanaście osób. Na dzisiejsze spotkanie w Zawierciu-Pomrożycach nie przyszedł nikt. Jak tłumaczyła sołtys Pomrożyc, Renata Biłka, informację o planach zorganizowania spotkania otrzymała zbyt późno, aby przekazać ją odpowiednio skutecznie. Informacja o spotkaniach ukazała się w najnowszym "Informatorze Miejskim" i na stronie urzędu. Prezydent Miasta zgodnie z uchwałą jest zobowiązany do przeprowadzenia kampanii informacyjną.
Referendum w Zawierciu obciąży budżet Gminy Zawiercia na około 130 tys. złotych.
Róbcie kopalnie! Dajcie zarobić godziwe pieniądze, koniec biedy! Inne regiony by się nie zastanawiały nawet chwilii! Mieszkaniec
OdpowiedzUsuńNie narzekaj tylko zatrudnij się w kopalni Pomorzany - do Bukowna jest blisko.
Usuńa wystarczyło ogłoszenie powiesić np. w sklepie i tablicy ogłoszeń przy przystanku i 90% mieszkańców wiedziałoby, że takie spotkanie jest...
OdpowiedzUsuńDokładnie - Pani Sołtys nie powiadomiła mieszkańców.
UsuńMy mieszkańcy waszych rządów nie wybaczymy :
OdpowiedzUsuń1. TAK
2. TAK
3. TAK
Nie będziemy tyrać za najnisza krajowa 2100 w fabrykach waszych znajomych
to chcesz chorować na ołowicą
Usuńbyło jakieś spotkanie? pierwszy raz słyszę...
OdpowiedzUsuńPoprostu czas na zmiany w tym miescie pozbyc sie starych ukladowiczów z urzedów odmlodzić kadre a co wyborów? Co wybory bezwzglednie zmieniac rzadzacych by nie wydeptywali sobie nowych sciezek!!!To moze byc recepta na nowe jutro.A referendum to jeden wielki kicz przecierz wszyscy wiedza ze wiekszosc miasata jest na NIE w sprawie kopalni!!!!
OdpowiedzUsuńDość kłamstw rozpowszechnianych przez przybłędę Kozicza, Kaziroda, Mićkową, Golenię, Koziołkę i innych o szkodliwości kopalni ! ZAWIERCIANIE CHCĄ KOPALNI !!!!!!
OdpowiedzUsuńDO Bukowna jedź! to ci się odwidzi.
UsuńJak firma prowadząca te badania geologiczne robiła spotkania w solectwach ,to wiedzialem ,że cos takiego ma miejsce i na takim spotkaniu byłem.Postarali sie,informacja byla wszedzie.Gmina robi spotkania i nikt nic nie wie ,jaja jakieś.
OdpowiedzUsuńTak dla kopalni.Zdecydowanie.
OdpowiedzUsuńkopalnia jest potrzebna dla Zawiercia !!!!
OdpowiedzUsuńJestem mieszkańcem tego miasta i również jestem za kopalnią.Jesli kopalnia nie powstanie to czeka nas stagnacja i wymieranie miasta.Nie okłamujmy rzczeczywistosci .
OdpowiedzUsuńZloza sa na 7-8 lat. Normalny jestes? Zaproponowal ci ktos umowe? Widziales ja? Trzeba byc debilem zeby chciec kopalnie. Tam beda potrzebni WYKWALIFIKOWANI pracownicy. Skonczyles jakas szkole w tym kierunku? To nie Biedronka. Bedziesz tam strozem. Pracownicy beda przyjezdni.
UsuńKopalnia sama nie pyli ,wydobywa sie skałę.Huta to zagrozenie i pylenie.
OdpowiedzUsuńNie prawda że nikt nie przyszedł z mieszkańców .Byłem. Pomrożyce straż.
OdpowiedzUsuń