Skala problemu otyłości i nadwagi bezustannie rośnie. Już dzisiaj szacuje się, że nawet 55% Polaków może borykać się z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Co gorsze, absolutnie nic nie wskazuje na to, aby sytuacja uległa zmianie.
Dlaczego tyję?
Zastanawiasz się jakie są przyczyny tego, że Twoja waga szybuje w górę? Otóż, najczęściej za defekty sylwetki odpowiedzialne są dwa czynniki:
- nieprawidłowe nawyki żywieniowe
- siedzący tryb życia
Według szacunków – powyższe mogą przyczyniać się do nadwagi w 90% przypadków. Za pozostałe 10% odpowiadają: zaburzenia hormonalne i inne choroby (m.in. cukrzyca).
Istotna profilaktyka
Światowa Organizacja Zdrowia w każdym kolejnym raporcie informuje o tendencji wzrostowej. Warto zatem zastanowić się czy problem, który dosięga już lwią część społeczeństwa zaraz nie dotknie także i nas.
Aby uniknąć nadwagi powinniśmy bezwzględnie zadbać o to, aby nasz tryb życia był zdrowy. Szczególną uwagę poświęcić należy nawykom żywieniowym oraz aktywności fizycznej. Ponadto, warto zadbać także o stosowanie suplementacji (eliminacja niedoborów w diecie), zdrowym śnie oraz codziennej dawce relaksu. W wielkim skrócie – prowadzenie zdrowego trybu życia zmniejsza ryzyko wystąpienia nadmiaru tkanki tłuszczowej w organizmie.
Proces redukcyjny – jak powinien wyglądać?
O ile wspomniana wyżej profilaktyka nie jest zbyt wymagająca, o tyle sam proces redukcyjny to niemałe wyzwanie. Dlatego też, przed rozpoczęciem odchudzania zalecamy zadbać o to, aby – mówiąc kolokwialnie – naładować motywację. Wszak, bez niej – bardzo szybko się poddamy.
(Poznaj nasz poradnik o suplementach na odchudzanie - https://byc-zdrowym.pl/suplementy-na-odchudzanie/)
Podstawowym procesem redukcyjnym jest dieta. Utrzymywanie konkretnego, zbilansowanego i zdrowego jadłospisu powinno stanowić priorytet. W końcu, ilość dostarczanego materiału jest kluczowa.
Zaleca się obniżyć bilans kaloryczny o około 15% względem wyliczonego zapotrzebowania – całkowitej przemiany materii (CPM). CPM można określić wykorzystując poniższy wzór:
- Mężczyzna: [66,47 + (13,7 x waga) + (5 x wzrost) – (6,76 x wiek)] x współczynnik aktywności fizycznej
- Kobieta: [665,09 + (9,56 x waga) + (1,85 x wzrost) – (4,67 x wiek)] x współczynnik aktywności fizycznej
Współczynnik aktywności fizycznej określa się na podstawie: wykonywanej pracy oraz realizowanego planu treningowego. Może wynosić od 1,4 (mała aktywność i praca biurowa) do 2,4 (trening wyczynowy, praca fizyczna).
Pisząc o diecie nie sposób nie wspomnieć o suplementacji. Jej rola w procesach redukcyjnych jest coraz większa, co jest efektem licznych badań. W chwili obecnej, środkiem gwarantującym najwyższą skuteczność jest zielony jęczmień. Więcej o tym preparacie przeczytają Państwo na stronie https://byc-zdrowym.pl/mlody-jeczmien/.
Należy jednak mieć świadomość, że suplementacja to swoiste uzupełnienie diety. Środki mają charakter wspomagający, a nie substytucyjny.
Prócz diety i suplementacji, zadbać musimy także o... trening. Dla wielu osób podejmujących trudy odchudzania to zdecydowanie najbardziej wymagający element redukcji. Nie mniej jednak – przy odpowiednim podejściu – wcale nie musi być tak trudno jak się wszystkim wydaje.
Przede wszystkim, forma treningu jest dowolna, co sprawia, że w praktyce możemy robić to co lubimy. Kluczowe jest bowiem to, aby trening spełniał kilka warunków:
- był intensywny (około 60-70% max HR)
- był długi (jedna sesja treningowa to minimum 30-60 minut)
- był progresywny (stały wzrost obciążenia treningowego)
Sam dobór formy jest w pełni swobodny. Możemy jeździć na rowerze, biegać, pływać czy nawet grać w sporty drużynowe. Istotne jest tylko to, aby pamiętać o powyższych warunkach.
Odchudzanie – proces także dla Ciebie!
Korzyści wynikających z realizacji redukcji jest mnóstwo. Od poprawy wyglądu, poprzez zdrowie, a skończywszy na lepszym samopoczuciu i wzroście pewności siebie. W związku z tym serdecznie zachęcamy do podjęcia wyzwania i rozpoczęcia odchudzania.
Więcej porad dotyczących redukcji znajdą Państwo w serwisie traktującym o zdrowiu i urodzie: https://byc-zdrowym.pl/blog-zdrowiu-nasze-porady/.
0 komentarze:
Prześlij komentarz